Oslavte s námi naše 1. výročí! Jako dárek od nás získáte dopravu zdarma s kodem "happybirthdaynaqed"
Doprava zdarma při nákupu nad 1 500 Kč
Dechem a meditací proti stresu a úzkosti s Klárou Pokornou

Dechem a meditací proti stresu a úzkosti s Klárou Pokornou

Stress a úzkost, potýkáme se s nimi stále častěji a pro spoustu z nás byl dlouhý lockdown katalyzátorem těhle nepříjemných pocitů. V našem novém článku jsme proto oslovily Kláru Pokornou, jogínku, surfařku a zakladatelku Yogagang, aby nám dala pár tipů na dechová cvičení a jednoduché meditace pro každého, které nám můžou pomoct projevy úzkosti a stresu zmírnit a předcházet jim. *

Úzkost nebo stress?

Nejprve si ale řekneme, co to vůbec úzkost je? Z lékařského pohledu se jedná o kombinaci emocí, které zahrnují obavy, strach, obsese a také nesoustředěnost. Úzkosti se také projevují fyzicky - pocitem neklidu, nevolnosti, chvěním rukou, pocením, bušením srdce, bolestí na hrudi a také například ztíženým dýcháním. Úzkost může z pouhé neklidnosti přerůst až do stavu panických atak.  Důvody těchto emocí jsou velmi individuální, a často nemusí jít vůbec o závažné věci, ale stačí pouze jedna špatná myšlenka. Kdo si úzkostmi prošel či prochází, ví, že se jedná o velmi nepříjemný stav. Kdežto lidé, kteří se s úzkostí nikdy nesetkali, často nechápou závažnost stavů, které úzkost dokáže přivodit. Ať už se jedná o průběh lehčí či těžší, dokáže velmi znepříjemnit život a fungování v běžných dnech.

Stress se v mnohém projevuje podobně jako úzkost, a to hlavně ten chronický. Objevují se svíravé bolesti břicha nebo hlavy, migrény, podrážděnost, nespavost, únava a nesoustředěnost. Dlouhodobý stres se může projevovat roztržitostí, nechutí k práci a povinnostem, poruchami soustředění a potížemi s učením.

Stress a úzkost ovlivňují naše tělo i mysl, proto vám chceme dát pár tipů, jaké rituály zařadit do vaší denní rutiny, abyste těmto stavům mohli předejít. Stejně jako celou naši existenci, i úzkost ovlivňuje náš životní styl. Proto se zaměřte na to, zda je Vaše strava dostatečně vyvážená či zda nekonzumujete příliš často alkohol nebo velké množství kofeinu a dopřáváte si dostatek spánku a pohybu. Obklopujte se lidmi, kteří vás umí podpořit a naslouchat vám a dobíjí vás pozitivní energií.

 

K čemu slouží meditace?

Meditace a dechové cvičení vám mohou poskytnout nástroje, jak se naučit ve svém těle stres a úzkost identifikovat a jak se se svými negativními emocemi pracovat. Může vám také pomoct vysledovat situace či myšlenky, které vašim úzkostem často předcházejí, abyste je příště dokázali rychleji identifikovat a přijmout, bez toho aniž by vás úplně pohltily. Efekt meditace můžete také posílit aromaterapií.

Úzkost nebo stress vás může přepadnout z ničeho nic, pokud se tak stane, existují možnosti, jak nepříjemné stavy zmírnit. Tělesné projevy úzkosti se dají skvěle zvládnout za pomocí jednoduchých cvičení, které dokáže každý.

 

Síla dechu a přítomnosti

Dech je nejdůležitější součástí našeho života, bohužel se mu v současné době nevěnuje tolik pozornosti, kolik by bylo potřeba. Pokud se cítíte ve stresu, váš dech se stává kratším a vaše dechové svaly a orgány nefungují jak mají, a to může mít za následek další zdravotní problémy. Vyzkoušejte proto s námi tyto lehké dechové cvičení.

  • Pokud se dostanete do stresové situace, zkuste se soustředit na dýchání nosem - nádech udržujte ve stejné délce a každý výdech se snažte prodloužit.
  • Další variantou může být dýchání 4-7-8. Nádech nosem po dobu 4 vteřin. Následuje zadržení dechu na 7 vteřin. Jako poslední výdech nosem po dobu 8 vteřin. Opakujte 3-7x. Všimněte si, jak se na konci cvičení cítíte.
  • Zkusit můžete také základní meditační cvičení v podobě dýchání do břicha - posaďte se do příjemné pozice, zavřete oči a začněte si všímat svého dechu. Dýcháte pomalu nebo rychle? Všímejte si, jak se dech mění a kde ho nejvíce ve svém těle cítíte, když k němu upíráte svoji pozornost. Meditovat tak můžete pár minut i čtvrt hodiny. Cílem meditace není na nic nemyslet, ale věnovat pozornost dechu tak plně, jak jen umíte. Pokud se zamotáte do toku myšlenek, jednoduše se vraťte zpět k dechu, jakmile si toho všimnete. Pravidelným cvičením vědomé pozornosti si budete myšlenek všímat rychleji a nebudete jim přikládat takovou váhu, jak během meditace tak v běžném životě.
  • Rychlé uzemnění 5-4-3-2-1 zaměřte se na: 5 věcí, které vidíte, 4 věci, na které si můžete sáhnout, 3 věci, které slyšíte, 2 vůně a 1 chuť, které cítíte
  • Jóga. Určitě většina z nás ví, že cvičení a pohyb vyplavují hormony štěstí a zároveň zaměstnávají naši mysl. Jemná a pomalá jóga nás proto dokáže skvěle zklidnit a uvolnit napětí v celém těle. Vyzkoušejte typy jógy jako je yin nebo hatha jóga.

Zvládnout nepříjemné pocity také pomůže aromaterapie, uklidňující kapky s CBD nebo hořčík, který má jedinečnou schopnost mírnit příznaky stresu a uklidnit nervový systém.

 

Ať už vás čeká těžký den, nebo úplně obyčejný, můžete zkusit ráno začít afirmacemi:

S úzkostmi se potýkáme z různých důvodů, mějte ale na paměti, že v tom nejste sami. V dnešní uspěchané době se s těmito stavy setkává na denním pořádků stále víc a víc lidí. Doufáme, že vám některé z našich tipů v těchto nepříjemných situacích pomohou.

 

* V Naqed jsme zastánci terapie a odborné pomoci. Nebojte se proto obrátit na terapeuty nebo psychology, pokud cítíte, že situaci, ve které se nacházíte nebo emoce, které prožíváte sami nedokážete zvládnout. Taková pomoc vám může pomoct pochopit své komplikované pocity a lépe se s nimi vypořádat. Meditace, dechová cvičení nebo vědomá fyzická aktivita jsou ale vždy skvělým doplněním odborné pomoci.

Jste naqed?

ZŮSTAŇTE S NÁMI A NIC VÁM NEUNIKNE
K PRVNÍ OBJEDNÁVCE NAVÍC ZÍSKÁTE DOPRAVU ZDARMA.