Doprava zdarma při nákupu nad 1 500 
Doprava zdarma při nákupu nad 1 500 
Domů Blog Víte, jak si správně mýt vlasy? Ověřte si to v našem článku
Víte, jak si správně mýt vlasy? Ověřte si to v našem článku

Víte, jak si správně mýt vlasy? Ověřte si to v našem článku

Krásu a zdraví našich kadeří ovlivňuje celá řada vnějších i vnitřních faktorů –⁠ od hormonů a celkově dobrého zdravotního stavu přes vyvážený jídelníček až po kosmetiku, kterou k péči o ně používáme. To ale zdaleka není vše. Na jejich vzhled má velký vliv také zvolená úprava a mechanická péče. Ani mytí vlasů – na první pohled tak banální činnost – není efektivní tak, jak má, pokud ji neprovádíme správně pro náš daný typ vlasů.

 

Jste si opravdu jisti, že víte, jak si správně mýt vlasy? Pojďme se na to podívat!Shiny hair don’t care. Jak na to v 7 jednoduchých bodech

Už jste slyšeli o tom, že vlasy byste si měli umývat nadvakrát? Při prvním mytí odstraníte nečistototy, při tom druhém se vlasová vlákna otevřou, vyčistí se zevnitř a přijmou vitamíny a živiny, které jim prostřednictvím kvalitního šamponu nabídnete. Dvojí mytí však není jediná zásada, kterou se vyplatí držet. Jaké jsou ty další?

 1. Bez kvalitního šamponu to nejde 

Zapomeňte na nekvalitní a podezřelé šampony typu 10v1. Každý typ vlasů potřebuje něco jiného, a tak je důležité správně zacílit! Jste hrdí na své kudrny? Pak sáhněte po šamponu na kudrnaté vlasy. Trápí vás jejich přílišné maštění? Volte šampon pro mastné vlasy. V ideálním případě hledejte přírodní kosmetiku bez obsahu silikonů a sulfátů. Předejdete tak podráždění citlivých vlasových folikulů, vysoušení vlasových vláken i pokožky. Nenechte se zaskočit tím, že šampony málo pění. Na první pohled roztomilé bublinky mají ve většině případů na svědomí právě nebezpečné sulfáty.

A jak šampon do vlasů doporučují aplikovat vlasoví profesionálové? Nejdříve ho vmasírujete do kořínků vlasů a skalpu. Není třeba ho vpravovat do konečků, na ty se dostane později. Ujistěte se ale, že byl nanesen po celém povrchu hlavy. Jemnou masáž hlavy provádějte krouživými pohyby a používejte jen bříška prstů, nikoli nehty. Vyhněte se také agresivnímu drhnutí pokožky, které by mohlo vést k jejímu podráždění, zvýšené aktivitě mazových žláz, nebo dokonce vzniku ranek.

 1.         Na teplotě vody záleží. Opravdu

Milujete horkou sprchu? Pozor! Horká voda může vlasy vysušit a podráždit pokožku. Výsledkem budou rychle se mastící vlasy. Stejně tak studená voda není řešení. Ta zas nedokáže zbavit vlasy všech nečistot nebo zbytků vlasové kosmetiky. Ideálně volte vlažnou vodu o příjemné teplotě do 30 °C, to je ještě v pohodě, ne?

 1.         Důkladně vlasovou kosmetiku vymývejte

Vážně se nemůžete zbavit mastných a splihlých vlasů? Nemají žádný objem doslova pár hodin po umytí? Dost možná je to způsobeno tím, že šampon nebo kondicionér nedostatečně vymývate. Zbytky kosmetiky na vlasech ulpívají a zatěžují je. 

Buďte si proto jisti, že jste je z vlasů odstranili do posledního zbytku, i když to bude znamenat pár minutek ve sprše navíc. Dalším skvělým řešením jsou přípravky na komplexní a hloubkové čištění vlasů, které doporučujeme aplikovat 1x měsíčně.

 1.         Zvládněte aplikaci šamponu a kondicionéru na jedničku

Péče o vlasy není kompletní, dokud se vedle čistoty nezaměříte také na regeneraci. Na pomoc si k tomu vezměte přírodní vlasové masky a kondicionéry a staňte se mistry v jejich používání.

 • Masky a kondicionéry nenanášejte až k hlavě. S jejich aplikací začněte asi 10 cm od hlavy a pokračujte do jejich délek. Soustřeďte se hlavně na konečky. 
 • Kondicionér používejte po každém mytí. Masky jsou ještě koncentrovanější a stačí jimi vlásky hýčkat jednou týdně. Pokud máte velmi jemné vlasy, je potřeba použít kondicionér s lehčí texturou (určený tomuto typu vlasů) nebo v případě použití toho klasického ho aplikujte pouze na polovinu doporučeného času.
 • Nechte je na kadeřích působit doporučenou dobu a důkladně vymyjte. Pokud máte čas, nechte vlasy usychat bez použití fénu.
 1.         Zvládněte vysoušení vlasů na jedničku

Používání vlasové kosmetiky máte v malíčku, ale při sušení si vlasy drhnete ručníkem? Zastavte! Právě tím totiž přispíváte k jejich lámání. Spíše než agresivním třením je zkuste zbavit vody tak, že ji z nich jemně vymačkáte, případně je zabalte do froté ručníku či lehkého bavlněného trička, které vodu nasaje. 

 1.         Delikátní rozčesávání

Pamatujte, že mokré vlasy jsou velmi křehké, a měli byste proto s nimi zacházet s maximální opatrností. Žádné tahání, ani vlásek nesmí vypadnout! Ne, to samozřejmě přeháníme, ale máme dobrou radu. Češte vlasy tak, jako byste to dělali někomu jinému. Něžně, přehnaně netaháte… Víte, co máme na mysli? S rozčesáváním začnete u konečků, které mohou být zacuchané, a postupně se po délce vlasů pročešte až ke kořínkům. Volte přitom speciální kartáče, nejlépe ty s delšími zuby o větších rozestupech, které netahají, ani netrhají. 

Vylaďte svou haircare s NAQED do posledního detailu! Kromě luxusní vlasové kosmetiky u nás seženete i stylové kartáče pro luxusní masáž hlavy nebo právě pro bezpečné rozčesání mokrých zacuchaných konečků.

 1.         Zzz… Do hajan jedině za sucha 

Chystáte se jít spát s mokrými vlasy? Ale no tak, nezlobte. Nebo nevíte, že si koledujete o problém? Riskujete, že se vlasy extrémně zacuchají a při následném rozčesávání pak poškodí. Kromě toho, vlhkost představuje ideální podmínky pro množení bakterií a vzniku plísní – potýkat byste se tak mohli se svědivými a zánětlivými onemocněními vlasové pokožky. A nezapomeňte zmínit migrény... Takže příště hezky za sucha, ano?

Poté, co vlasy lehce osušíte ručníkem nebo tričkem, vysušte je do sucha fénem (pokud právě nejste majitelkou kudrnatých vlasů). Ujistěte se, že není nastaven na příliš vysokou teplotu a že jste předtím do vlasů nanesli termoaktivní přípravek, který vlasová vlákna obalí a chrání před vysokou teplotou.

Mýt či nemýt? Jak často je to vhodné?

Jednoznačná odpověď bohužel neexistuje. V první řadě byste svým vlasům měli naslouchat. Můžeme zobecnit, že průměrný člověk si myje vlasy každé dva tři dny, do frekvence ale promlouvá kromě typu vlasů několik dalších proměnných. Máme na mysli zejména:

 • Pravidelný sport a s ním spjaté pocení 
 • Práci v prašném prostředí
 • Život ve městě 
 • Používání stylingových přípravků
Když myjete každý den 

Každodenní mytí vlasů se obecně příliš nedoporučuje. Jak vlasy samotné, tak pokožka hlavy potřebují určitě množství přirozených olejů, které je chrání. Přílišným mytím byste je této ochrany zbavili a přispěli tak k jejímu vysušení, abnormální funkci mazových žláz a náchylnosti vlasových vláken k poškození. 

Za specifických okolností však mytí vlasů každý den není problém. Jde zejména o výše uvedené případy, kdy se denně věnujete intenzivní fyzické aktivitě, pohybujete se ve velmi prašném a znečištěném prostředí, popřípadě se vám vlasy mastí extrémně rychle. Ujistěte se, že používaný šampon je jemný a s nižší koncentrací detergentů. Při takto vysoké frekvenci mytí je to nezbytné. 

Co se stane, když si nebudete mýt vlasy? 

Podívejme se na druhý extrém. Pokud je přestanete umývat úplně, dojde na nich a na skalpu k hromadění nečistot zárodků bakterií. To povede k přinejmenším ke svědění pokožky, v horším případě nepříjemnému zápachu a vzniku dermatologických onemocnění. To, že vlasy budou silnější a zdravější je naprostý mýtus. Dlouhodobé nemytí a usazeniny na pokožce hlavy vlasy poškozují, a dokonce brání jejich růstu.

Péče o sebe samé je radost! Bavte se s kosmetikou od NAQED, aniž by vás při tom musely trápit otázky jejího složení nebo etické výroby. Na tyto aspekty jsme totiž dohlédli za vás.

Mytí podle typu vlasů

Použijte následující přehled jako malý tahák pro vyladění vaší beauty rutiny. 

 1. Když jste pravá curly gal

Kudrnaté vlasy se většinou příliš nemastí, spíše naopak – mají tendenci k vysušování. Úplně tak stačí, když je budete umývat jen jednou týdně. Vyzkoušejte při tom šampon pro zvýraznění vašich loken. V případě velmi kudrnatých a suchých vlasů je možné šampon nahradit kondicionérem.

 1.         Jak na ty jemňounké

Jakmile se na jemných vláskách nahromadí jen trochu séba, působí ještě jemnější a okamžitě ztratí svůj objem. Většina odborníků se proto shoduje na tom, že je můžete umývat relativně často, a sice každý druhý den. Vyberte si pro to ale skutečně jemný denní šampon, nejlépe takový, který pomůže nadzvednout kořínky vlasů a dát jim tak objem. Nebojte, se správnou péčí mohou i nejjemnější vlasy vypadat opravdu skvěle a objemně.

 1.         Kdy si mýt normální až pevné vlasy

Zlatá střední cesta. Jestli jste vlastníkem normálních, pevných vlasů – gratulujeme. Očista dvakrát až třikrát týdně bude stačit, pokud vaše vlásky nejsou poškozené nebo nemají specifické požadavky. Tip pro vás? Hydratační šampon jednou do měsíce vyměňte za ten hloubkově čisticí.

 1.         Jak často mýt vlasy pevné až hrubé

Tenhle typ vlasů přímo vyžaduje hodně hydratace a mazu, aby byly zdravé a vypadaly bezchybně. A to s příliš častým mytím dohromady nejde. I v tomto případě je vhodná frekvence jednou až dvakrát do týdne.

 

Chcete své kštici dopřát okamžitou vzpruhu? Máme pro vás bezoplachovou péči na vlasy, které si tento úkol vezme na starost. Její eso v rukávu? To nejlepší, co nabízí sama příroda. Související příspěvky

Mastné vlasy: Návod k obsluze
Mastné vlasy: Návod k obsluze
Pokračovat ve čtení
6 tipů jak v létě ochránit vaše vlasy a udržet si zdravou hřívu
6 tipů jak v létě ochránit vaše vlasy a udržet si zdravou hřívu
Pokračovat ve čtení
Pod rouškou věci aneb jak se zbavit maskné
Pod rouškou věci aneb jak se zbavit maskné
Pokračovat ve čtení
Nejčtenější BLOG články 2022
Nejčtenější BLOG články 2022
Pokračovat ve čtení
Skin workoutem k zářivé pleti ve čtyřech krocích
Skin workoutem k zářivé pleti ve čtyřech krocích
Pokračovat ve čtení
Hlbokým spánkom k dokonalej pleti
Hlbokým spánkom k dokonalej pleti
Pokračovat ve čtení

Jste naqed?

ZŮSTAŇTE S NÁMI A NIC VÁM NEUNIKNE
K PRVNÍ OBJEDNÁVCE NAVÍC ZÍSKÁTE DOPRAVU ZDARMA.
0

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon