Oslavte s námi naše 1. výročí! Jako dárek od nás získáte dopravu zdarma s kodem "happybirthdaynaqed"
Doprava zdarma při nákupu nad 1 500 Kč

Řekněte bye bye toxinům v kosmetice

Bylo by skvělé, kdyby firmy přistupovaly ke svým zákazníkům zodpovědně a vyráběly produkty, jen z takových ingrediencí, o kterých víme, že neškodí nám ani naší planetě. Svět tržní ekonomiky ale spíš hledá, jak dělat věci co nejlevněji a s nejvyšším možným ziskem, a tak můžete najít v kosmetice spoustu ingrediencí, o kterých už léta víme, že jsou zdraví škodlivé, prostě proto, že se jedná o tu nejlevnější variantu. O jakých konkrétně mluvíme?

Není pěna jako pěna

Vezměte si třeba takové zubní pasty. Vzhledem k tomu, že si je dáváme do pusy a denně malé dávky polykáme, by se dala očekávat jejich absolutní bezpečnost. Pravý opak je pravdou. Najdete v  nich triclosan, což je látka, která prokazatelně narušuje hormonální funkce, zejména štítné žlázy a rozmnožovacího ústrojí.

Spolu s triclosanem tam najdete i sodium lauryl sulfate, který se dříve používal jako pesticid a přispívá k pěnivosti zubních past (ale také šampónů, sprchových gelů, přípravků proti akné, čističů do domácnosti apod.). Dráždí kůží, plíce a společně s dalšími chemikáliemi přispívá k vzniku rakoviny. Kromě toho je to velký zdroj vodního znečištění a je škodlivý pro ryby a další vodní živočichy. Fluorid je známý jako aktivní ingredience v zubních pastách, která má udržovat naši sklovinu zdravou. To že je pro nás toxický, v těle se hromadí a narušuje správné hormonální a neurologické funkce, až tak známé není. Co je skvělou alternativou v péči o zuby a sklovinu? Pasty od Ecce Vita. Obsahují jen přírodní pěnící látky, minerály a vitamíny, které podporují zdraví skloviny a antibakteriální triclosan, nahrazují třeba bylinou neem.

Nemrznoucí směs i přípravek na vlasy?

V šamponech, deodorantech a vůních najdeme kromě látky sodium lauryl sulfate (a ostatních sulfátů, které připravují pokožku o její ochrannou bariéru) i další toxické “pomocníky” jako propylene glycol nebo pentylene glycol, které se používají jako zvlhčovače a jsou nositeli vůní. Problém je, že se vyrábí z ropy a ukládá se v našich orgánech. Mimochodem jeho průmyslová verze se používá do nemrznoucích směsí, ale my si s ním myjeme vlasy. Existuje ale také jeho plně bezpečná verze vyrobená z rostlin, třeba cukrové třtiny, které zlepšuje strukturu pleti a působí antibakteriálně. Kde ho najdete? Třeba v šamponech Panpuri, dopřejte proto svým vlasům raději extrakt z mentolu a užijte si vůně gardénie a rozmarýnu.  Že vám provoní celou koupelnu, potvrdí 10/10 členů týmu NAQED!

Velká (ne)známá = parabeny

Parabeny jsou nejlevnější konzervanty na trhu a slouží k tomu, aby výrobky déle vydržely. Používají se nejen v kosmetice, ale také v potravinách, lécích a čističích do domácnosti. Proč jsou parabeny problematické a výrobci stále častěji hledají alternativy? Parabeny mohou způsobovat alergické reakce, ale mnohem závažnější je, že jsou spojovány se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu u žen a neplodnosti u mužů.

Parabeny se totiž v těle chovají podobně jako ženský hormon estrogen a narušují přirozenou hormonální rovnováhu. Svět čisté kosmetiky má pro parabeny spoustu přírodních náhrad jako třeba kyselinu salicylovou nebo kyselinu citrónovou. Nás baví přístup značky Nuori, která pravidla světa kosmetiky postavila tak trochu na hlavu, a místo konzervantů vyrábí čerstvou kosmetiku, plnou aktivních ingrediencí.

Měkčí dopady

K dalším z levných změkčujících látek patří také triethanolamin, který se používá do šampónů, sprchových gelů, tělových krémů, mýdel pro intimní hygienu a dokonce ho najdete i v kosmetice pro děti. Dráždí oči, kůži a způsobuje zarudnutí a záněty, dále také narušuje hormonální systém. Na játra a ledviny působí jako karcinogen (při požití vnitřně nebo v kombinaci s nitrosaminy). Může vyvolávat alergické reakce. V kosmetickém průmyslu se často používá pro úpravu pH a nebo jako látka, která změkčuje pokožku. Pomáhá také maskovat nepříjemný zápach neparfemovaných látek. Alternativ bez triethanolaminu u nás najdete spoustu, třeba multifunkční šampon MALINNA, který přirozeně vyrovnává pH pokožky, je vhodný pro péči o dětskou pokožku i intimní hygienu.

 

Jste naqed?

ZŮSTAŇTE S NÁMI A NIC VÁM NEUNIKNE
K PRVNÍ OBJEDNÁVCE NAVÍC ZÍSKÁTE DOPRAVU ZDARMA.